15 јул 2009

OPATIJA

NOVO LICE STARE DAME

Auru glamura i otmenosti, austrijske elegancije i italijanskog šarma nemoguće je ne osetiti u najstarijem turističkom mestu na Jadranu – Opatiji. Aktivna i zimi i leti, ona je zapravo idealno mesto za ekskluzivan odmor, velnes, ali i provod

Kako danas odgovoriti na pitanje šta je, kakva je, da li otići i kada u Opatiju! Šta je? Jedan od najlepših, po mnogima i najlepši grad na Jadranu. Kakva je? Uređena, otmena, popularna, zdrava… Da li otići? Da. Kad god, jer Istrani nas, kažu, željno očekuju. Verujmo im na reč. Jedini je uslov da ste ipak malo boljih platežnih mogućnosti, jer oduvek je Opatija važila za mondensko mesto.

Mapa lokacije Opatije

Ali, da krenemo od početka.

Diskretni šarm prošlosti

Opatija, onakva kakva je danas, nastala je uglavnom u svega tridesetak godina, od gradnje hotela "Kvarner" 1884. godine (najstariji hotel na hrvatskoj strani Jadrana), pa do Prvog svetskog rata. Ime grada pak potiče od jedine srednjevekovne građevine koja još stoji u centru grada – crkvice svetog Jakova, samostana benediktinskih opata. Danas je ova crkvica za koju se pretpostavlja da datira iz XII veka restaurirana (poslednje intervencije rađene su 1930. za vreme "italijanske ere"), nenametljiva je, neupadljiva (ni nalik gradu u kom se zatekla), a od turističke Opatije odvojena je parkovima Sveti Jakov i Anđolina – već godinama najlepši u Hrvatskoj, a od prošle godine i treći najlepši park na svetu!

Pogled na Opatiju

Tada krajem XIX veka Opatija je postala i jedno od omiljenih mesta za zimski odmor evropske bogate klijentele, pre svega Austrijanaca. Upravo njima duguje svoju sadašnju eleganciju i popularnost koja će trajati, evo, više od 100 godina.

Opatija se proteže duž šetališta Lungo mare dugog 12 kilometara, sa puno hotela, velelepnih parkova, fontana, uređenih plaža (nema doduše peščanih!, starih vila i u pastelne boje obojenih restauriranih fasada koje gledaju ka pučini… Zaklonjena je od jakih vetrova ostrvima i planinom Učkom, tako da ima mediteransku klimu sa blagim zimama. Pogodna je za oporavak mnogih bolesnika, zahvaljujući atraktivnim srednjim sezonskim temperaturama, ali i glamuroznom izgledu, te luksuzu kao svojevrsnom leku. Tako su danas većina hotela i velnes centri, bogato opremljeni bazenima, saunama, fitnes salama, đakuzijima…

Restaurirane fasade koje gledaju ka pučini

Opatiju u velikoj meri određuje baš vreme kada je nastala. Jak uticaj Habzburgovaca, polako, ali sigurno razbarušili su Italijani, koji su joj doneli uzbuđenje i stil. Istovremeno, u drugoj polovini XIX veka među autohtone Hrvate, dolazili su i radnici iz okolnih zemalja i svako od njih je sa sobom donosio svoje navike, običaje, veru, jezik. Domaćini su ih primali sa dobrodošlicom, pa je Opatija već tada zapatila epitet multikulturalne sredine.

Hoteli

Domaćini ekipe Kofera bili su hotelijeri "Ugo" grupe, a put njih nas je odvela beogradska turistička agencija "Odeon". U zajedničkoj ponudi za srpsko tržište za predstojeće leto su tri opatijska hotela, "Milenij", "Grand" i "Agava".

Milenij

Hotel "Milenij"

Jedan od retkih hotela sa pet zvezdica u Hrvatskoj jeste luksuzni poslovno-odmarališni kompleks koji se sastoji od dve međusobno povezane vile, a pruža smeštaj u 125 soba i apartmana koji su stilski uređeni, klimatizovani i veoma luksuzno opremljeni. U hotelu je i elegantni "a la kard" restoran sa pogledom na Kvarnerski zaliv, a u ponudi su i lokalni specijaliteti i izabrana vina.

Deo kompleksa u istoimenom parku je restoran "Sv. Jakov", koji posetiocima predstavlja jedinstvena jela opatijske prošlosti, satkana u dva izvorna menija iz XIX veka, kao i lokalna jela inspirisana domaćim namirnicama i običajima. Hotel ima intiman i luksuzno uređen velnes centar koji pruža užitak opuštanja kroz saune, kupke, đakuzi, bazen, te bogatu ponudu tretmana za lice i telo.

Grand

"Grand hotel četiri opatijska cveta"

"Grand hotel četiri opatijska cveta" smešten je uz opatijsku lučicu i šetalište Lungo mare. Hotelski kompleks čine četiri vile cvetnih imena: "Kamelia", "Magnolia", "Melia" i "Visteria", koje pružaju elegantni smeštaj u 262 sobe i apartmana. Sobe su moderne, klimatizovane, šarmantne i sa prekrasnim pogledom na Kvarnerski zaliv. Glavni hotelski restoran je u vili "Kamelia", a ponuda se zasniva na zdravoj, domaćoj hrani i tematski orijentisanoj kuhinji, proizašlo iz gastronomskih običaja Kvarnera i Istre. Posebnost ovog restorana čini šou kuking u sklopu kojeg vrsni kuvari jela pripremaju po željama gostiju na licu mesta.

I ovaj hotel ima velnes centar, a gostima su na raspolaganju otvoreni/zatvoreni bazen, finske saune sa kristalo i kromo terapijom, rimska kupka sa "kneipp" terapijom, hidro-masaže, đakuzi, šest soba za kompletnu paletu terapeutskih i kozmetičkih tretmana lica i tela. Deo kompleksa je i "Grand cafe", prava bečka kafana sa izvrsnim kolačima, poslasticama, ali i ručno pravljenim čokoladama iz sopstvene čokoladarnice.

Agava

Hotel "Agava"

Najnoviji biser u nizu opatijskih "Ugo" hotela. Smešten je na glavnoj opatijskoj ulici, uz park Anđolina, na par koraka udaljenosti od šetališta Lungo mare. Romantičan, sa stilskim nameštajem, ovaj hotel ima 76 soba i apartmana. Tu su naravno svi neophodni sadržaji, kao i intimni restoran sa domaćom kuhinjom. Sa pogledom na "lungo mare".

Morsko šetalište "lungo mare"

U Opatiji dan počinje espresom i, umesto tiramisua, "saher" ili "švarcvald" tortom na nekoj od osunčanih terasa i bašti čuvenih gradskih kafana, a nastavlja se šetnjom krivudavom obalom koja je zapravo uvod u modernije turističke delove grada koji se penju uz šumovita brda, pa do centra u kome su preuređene stare vile usred botaničkih bašti, od kojih su mnoge sada preuređene u ekskluzivne hotele.

Skulptura devojke sa galebom zaštitni je znak grada

Leti, duž obale, kupanje i sunčanje na betonskim i kamenim platformama pod iznajmljenim suncobranima nalik je scenama iz filma sa početka XX veka. U tom kontekstu jedna od atrakcija jesu i zvezde sa potpisima poznatih Hrvata koje su zapravo imitacije onih sa čuvenog Bulevara slavnih u Holivudu.

Restorana, naravno, ima na svakom koraku. Zavidan je i broj klasičnih ribljih restorana, kao i onih sa nacionalnom kuhinjom, dok jeftiniji bistroi i kafići nude veliki izbor domaćih vina i, naravno, espreso – i sve to sa pogledom na more.

Kazino

Glamurozni gosti uveče zabavu traže u kazinima kojih, nažalost, nema dovoljno zbog stro
gih zakonskih regulativa.

A ako želite da se pomerite malo iz ovog grada, koji je prilično obeležen istorijom, tu su srednjevekovni gradovi Moščenice, Kastav, ostrvo Brioni, grad Pula, Postojinska jama, ili da odšetate do Ičića, Ike, Lovrana ili, pak, Venecije…
J.M.B.
Press Kofer 39 – 12.03.2008.

Нема коментара:

Постави коментар