10 јул 2009

EGIPAT

NEKA VAM SFINGA DONESE SREĆU!

Osim uzbudljivog putovanja kroz istoriju nama najstarije poznate civilizacije, čeka vas i odličan smeštaj jer su i manje luksuzni hoteli pravi raj

"Vreme prkosi svemu, ali piramide prkose vremenu", kaže jedna ara­pska poslovica. Upravo tako – piramide u Gizi su i danas, prema svim istraživanjima najpop­ularnija turistička odrednica, a još u helen­sko doba bile su uvrštene među Sedam svet­skih čuda.

Zato, gotovo da nema čoveka koji ne poželi da se bar jednom približi tom čudu.

Mapa lokacija Kaira i Hurgade

Kairo – Giza

Nadomak egipatske prestonice u oblasti Gize nalaze se tri grandiozne grobnice faraona četvrte dinastije – Keopsova, Kefrenova i Mikerinova piramida.

Piramide

Nastale su pre 4.500 godina, negde oko 2650. i 2550. godine pre naše ere. Susret namernika sa egipatskim piramidama, mističnim arhitektonskim čudi­ma jedne drevne kulture i nedovoljno istražene civilizacije, izaziva emotivnu mešavinu stra­hopoštovanja i opčinjenosti.

Keopsova ili Velika piramida

Na istočnom obo­du kompleksa piramida u Gizi, poput ogromnog čuvara groblja, nalazi se grandiozna kamena Sfinga, tajanstveni složeni lik grabežljive mačke i vladara. U sedam metara širine i 20 visine smeštena je legenda o bogu Sunca iz kojeg se rađa novi život i nada faraona da će, sahranjen u kožu grabežljive mačke, dobiti priliku da u novom životu bude tako moćan i lep. Sfinga je omiljeni "pejzaž" na fotografi­jama iza osmeha euforičnog turiste koji se našao u Egiptu.

Sfinga

Hurgada – rajsko mesto

Osim uzbudljivog putovanja kroz istori­ju nama najstarije poznate civilizacije, u Egiptu vas čeka i odličan smeštaj. Jedno od omiljenih letovališta gde idu turisti željni mediteranskih čari je Hurgada, ili Gardagu, kako je Egipćani zovu, koja je nekada bila malo ribarsko selo dok danas sija kao turistička oaza na obali Crvenog mora. Raskoš hotelskih kompleksa poređanih između pustinje i mora čini 20 kilometara dugu obalu rajskim mestom za svakovrsno uživanje. Ronioci sa svih meridijana, po pravilu, najlepše uspomene nose sa uzbudljivih pustolovina sa raznobojnim vrstama riba oko unikatnih koralnih grebena u toplom i čistom Crvenom moru.

Podvodni svet Crvenog mora

Osim raznovrsnih ronilačkih disciplina, u Hurgadi možete savladati i osnove jedrenja na dasci i surfinga, a skoro svaki hotel u ponudi ima opciju jahanja kamile. Ipak, kada su u pitanju ove pustiiijske dive, nemojte se zadovoljiti kaskanjem po hotelskom kompleksu, već obavezno krenite na izlet gde ćete na kamil­ama krstariti kroz nepregledne peščane dine.

Po povratku u Hurgadu, celodnevne aktivnosti uveče treba umiriti uz voćni koktel na nekoj od terasa bezbrojnih baro­va gde će vam zaobljene orijentalne lepo­tice u nešto kasnijim večernjim satima upriličiti uzbudljivu lokalnu verziju trbušnog plesa.

Hrana – hotelska, voda – flaširana

Nije preporčljivo konzumirati uličnu brzu hranu jer je trovanje gotovo zagaran­tovano. U svim hotelima služi se evrops­ka hrana, a lokalni specijaliteti su po izboru. Inače, hrana je uglavnom izvrsna. Što se tiče vode, vodiči će vas odmah upozoriti da za svaki slučaj iz predostrožnosti par dana pijete tablete protiv stomačnih tegoba, a vodu iz česme – zaboravite.
Hurgada, hotelski kompleks

Flaširanu vodu kupljenu u supermarketu turistkinje obično kada ulaze u hotel kriju u velikim platnen­im torbama jer je, naravno, u hotelu i do tri puta skuplja.
Aleksandar Nikolić BLIC Panorama 77 – 01.06.2008.

Нема коментара:

Постави коментар