12 новембар 2009

VENECUELA

ZEMLJA LATINOAMERIČKIH SERIJA

Venecuela je prosečnom Evropljaninu geografski prilično nepoznata, jedna od dalekih država Latinske Amerike, ali veoma bliska preko omiljenih TV novela Kasandre i Zlobnice

Venecuela, službeno Bolivarska Repu­blika Venecuela, najsevernija je država Južne Ameri­ke i deo je karipske Južne Amerike. Izlazi na Karipsko more i Atlantski okean na se­veru, graniči se sa Gvajanom na istoku, Brazilom na jugu i Kolumbijom na zapadu. Blizu venecuelanske obale se nalaze karipske države Aruba, Holandski Antili i Trinidad i Tobago. Glavni grad Venecue­le je Karakas.

Mapa i lokacija Venecuele

Postoje dve teorije o na­stanku imena Venecuela. Neki ga pripisuju Amerigu Vespučiju, koji je sa Alonzom de Ohedom 1499. istraživao severozapadnu obalu (danas poznatu kao Venecuelanski zaliv). Na poluostrvu Gvahira videli su kolibe na vodi koje su podigli domoroci pleme­na Anju. One su Vespučija podsećale na Veneciju, pa su ovaj kraj nazvali Venecuela, što u prevodu znači mala Venecija.

Druga teorija je da je ovo ime poteklo od španskog osvajača i geografa Martina Fernandeza de Enciza, koji je bio član Vespučijeve ekspedi­ciie. On u svom delu Summa de Geografia naziva ovaj kraj Veneciuela, odnosno Vene­cuela.

Čudesna geografija

Anđeoski vodopad

Venecuela ima najveće jezero u ovom delu sveta Marakaibo, treću po dužini reku na svetu Orinoko koji utiče u Karipsko more velikom deltom, vodopad koji ima najveći pad vode na svetu (979 m) poznatiji pod imenom Anđeoski vodopad i najveće zmije na svetu. Na krajnjem zapadu zemlje uz kolumbij­sku granicu, zatim duž većeg dela obale i između spomenu­tih nizija pružaju se najse­verniji ogranci Anda u kojima nadmorska visina doseže 5007 m (Bolivarov vrh). Geografija Venecuele je veličanstvena jer se na zapadu mogu videti snežni vrhovi Anda, na severu šume Amazona, plato Gran Sabana na istoku i kilometrima dugačke plaže duž karipske obale. Klima je tropska, uglavnom vlažna i vruća, ne­što blaža samo u planinskim predelima.

Dugačke plaže duž karipske obale

Političke reforme

Uticaj Amerike na ovu ze­mlju je veliki, ali veći deo kulturne baštine čine ostaci kulture Latinske Amerike, Afrike i Kariba. Na području Venecuele 1522. godine je osnovana jedna od prvih španskih naseobina u Južnoj Americi, a nešto kasni­je je većina venecuelanske teritorije uključena u sastav potkraljevstva Nove Granade, a manji deo je priključen No­voj Andaluziji. Nakon nekoliko neuspešnih ustanaka zemlja je proglasila nezavisnost od Španije 5. jula 1811. godine pod vođstvom Simona Boli­vara. Borba za samostalnost potrajala je deset godina, a u njoj su se, uz Bolivara, istakli i generali Antonio Hose de Su­kre i Hose Antonio Paez, koji je postao prvi predsednik Venecuele.

Politički život zemlje u XIX i ranom XX veku obele­žili su nestabilnost, žestoka borba za vlast i diktatura. Na­kon smrti autoritarnog vođe Huana Visentea Gomeza 1935. godine započeo je demokrat­ski preobražaj zemlje, koji je doveo do konačnog povlače­nja vojske iz političkog života 1958. godine. Iskorišćavanje nalazišta nafte povećalo je nacionalno bogatstvo. Godine 1998. za predsednika je iza­bran Ugo Čavez, potpukovnik padobranstva i glavni organi­zator neuspešnog pokušaja državnog udara u februaru 1992. Čavez je sproveo opse­žne reforme političkog siste­ma, ojačao socijalnu državu s ciljem poboljšanja životnih uslova najsiromašnijih sloje­va i doveo odnose sa SAD na najmanju meru, zastupajući istovremeno inicijative za re­gionalno povezivanje i sarađujući sa Kubom.

Stanovništvo

Reka Orinoko

Venecuela ima 28 miliona stanovnika. Godišnji rast stanovništva je 1,4 odsto, natalitet 18,91 odsto, a mortalitet 4,90 odsto. Među stanovništvom 67 odsto su Mestici, 21 odsto Evropljani (Španci, Italijani, Portugalci, Nemci i drugi), 10 odsto Afrikanci i 2 odsto Indijanci. Indijanci su podeljeni na mnoga plemena, a danas žive uglavnom u prašumama i na delti Orinoka.

Karakas – glavni grad Venecuele

Velika većina stanovništva (85 odsto) živi u gradovima na severu zemlje. U oblasti južno od Orinoka živi samo pet odsto stanovništva, iako ovo područje predstavlja skoro polovinu venecuelanske teritorije. Glavni grad Karakas je ujedno najveći grad Venecuele.

Lavovi iz Karakasa

Na 900 metara nadmorske visine nalazi se šestomilionski grad Karakas sa klimom večitog leta i prosečnom temperaturom od 27 stepeni. Rastao je sporo do kraja XIX veka, nikada kao glavna tačka španskih kolonista, tako da je svoju modernizaciju doživeo u doba velikih betonskih konstrukcija, koje dominiraju gradom. Velike klasne razlike odmah padaju u oči. Na kilometarskim gradskim arterijama od zapada do istoka, na relativno malom prostoru, smestili su se i visoka klasa bankara i naftnih tajkuna, ali i stanovnici kartonskih naselja u potrazi za boljim gradskim životom.

Uticaj Sjedinjenih Američkih Država je veliki, i po tome Venecuela više pripada Srednjoj nego Južnoj Americi. Nacionalni sport je bejzbol, pa čitav grad staje kada igraju domaći Lavovi iz Karakasa. Svoju sofisticiranost svi slojevi društva dokazuju pijenjem viskija, koji je na neki način prerastao u nacionalno piće broj jedan.

Tipična venecuelanska hrana

Što se hrane tiče, glavno jelo na trpezi zauzimaju palačinke, supe, piletina, svinjsko meso i govedina.
Suzana Obradović
Stil magazin 148 – 09.11.2009.

Нема коментара:

Постави коментар