19 јун 2011

SREBRNO JEZERO

SRPSKO MORE

Iako je sezona godišnjih odmora na izmaku, povratak u gradsku svakodnevicu zna da bude prilično iscrpljujući. Srebrno jezero idealno je za sve koji žele da se za vikend odmore od vrelog asfalta, gužve i buke

Srebrno jezero je jedno od najpoznatijih turističkih izletišta u Srbiji. Ima lepe peščane plaže, hotel i kamp pored jezera. Jezero je zapravo rečni rukavac Dunava na 2 kilometra od Velikog Gradišta. Zahvaljujući blizini Beograda, od kojeg je udaljeno samo 129 kilometara, i ostalih gradova širom Srbije, postalo je veoma popularno za turiste i ribolovce.

Mapa lokacije Srebrnog jezera

Dugačko je 14 kilometara, prosečne širine oko 300 metara. Nekada je bio rukavac Dunava, a sada je zatvoreno sa obe strane. Bogato je ribom (som, smuđ, šaran, amur…) i pominje se u Ginisovoj knjizi rekorda jer je iz njega izvađen najveći šaran, težak oko 44 kilograma. Uslovi za sportove na vodi su idealni. Na Srebrnom jezeru je 2000. godine počelo održavanje prvenstva Jugoslavije u skijanju na vodi.

Nastanak Srebrnog jezera

Pogled na Srebrno jezero

Da bi se priobalje rita zaštitilo od podzemnih voda, 1971. godine, rukavac koji je obilazio oko Ostrva pregrađen je nasipom u gornjem toku kod sela Zatonja. Tako je nastalo jezero, 14 kilometara dugo, 300 metara široko, dubine i do 3 metra. U popodnevnim satima, kada sunce zađe iza Karpata, milioni iskrica čine da ima srebrni odsjaj, pa je po tome dobilo ime Srebrno.

Milioni iskrica i pecaroši

Izuzetne lepote, od početka je postalo omiljeno izletište pa je nazvano i "srpsko more". Srebrno jezero se smatra draguljem kontinentalnog turizma u ovom delu Srbije. Zahvaljujući snažnim pumpama, u jezeru je nivo vode stalno niži od Dunava te se tako obezbeđuje dotok sveže vode. Na svom podzemnom putu voda se filtrira kroz brojne peščane dine, što omogućuje da voda bude besprekorno čista i bistra.

Srebrno jezero bogato je ribom i predstavlja pravi raj za pecaroše. zastupljene su sve vrste slatkovodne ribe: som, smuđ, šaran, amur, tolstolobik… Hladovina bagremove šume i dobra klima, čine da boravak na jezeru bude nezaboravan.

Srebrno jezero i njegova okolina

Veliko Gradište, zgrada sreskog načelstva

Obzirom na to da se Srebrno jezero nalazi samo 2 kilometra od Velikog Gradišta, razgledanje možete da započnete sa obilaskom Velikog Gradišta i njegovih znamenitosti: stare carine sa pristaništem, spomenika Vlastimira Pavlovića Carevca, crkve Svetog arhangela Gavrila, gimnazije, zgrade sreskog načelstva, muzeja i gradskog parka sa pristaništem.

U neposrednoj blizini se nalazi srednjevekovni Golubački grad sa zanimljivim istorijatom i legendama. Na putu od Gradišta do Srebrnog jezera posetite i Obilićevu zadužbinu – manastir Tumane.

Ne propustite zalazak sunca i kraj jednog dana vidite sa ramske tvrđave odakle pogled uz Dunav dopire do Avale.

Manastir Nimnik

Manastir Nimnik

U blizini jezera je i manastir Nimnik, za koji se smatra da potiče iz doba Maričke bitke, a njegova gradnja vezuje se za kneza Lazara. Jedna od legendi o nastanku manastira Nimnik govori o vlaškoj devojčici Nikolini, koja je stradala od Turaka. Na njihovo pitanje: "Gde je manastir?", ona je odgovorila: "Ni mik", što na vlaškom znači "ne znam ništa". Crkva manastira je jednobrodna sa polukružnom apsidom.

Zanimljivo je da manastir ima dve kapele i posebnu manju građevinu koja se oduvek zove "svetinja" i sam njen naziv govori da građevina ima čudnu moć koju joj daje grob koji se njoj nalazi. A i danas se veruje da dolazak do ove svetinje vraća vid slepima i leči mnoge druge bolesti. Do manastira se dolazi iz Požarevca putem za Veliko Gradište, preko sela Mailovac.

U harmoniji sa prirodom

Šetalište

Veći broj posetilaca smešten je u privatnim, kategorisanim vikendicama, motelima i vilama koji mogu da prihvate oko 500 gostiju i u kojima su cene smeštaja od 300 do 1.000 dinara, u zavisnosti od udaljenosti od jezera i kvaliteta apartmana. Aktuelan je i auto-kamp, za one koji odmor žele da provedu "robinzonski", u harmoniji sa prirodom.

Pored kupanja, pecanja i romantičnih večernjih šetnji obalom jezera, turisti mogu da posete i neke od brojnih arheoloških lokaliteta u okolini jezera. Šetalište je lepo uređeno, a za cene u kafićima moglo bi se reći da su pristupačne. U proseku domaće pivo od pola litra košta oko 100 dinara kao i sokovi. Nakon 22 časa u pojedinim kafićima ima žive muzike gde svako može da pronađe nešto za sebe.

Srebrno jezero je idealno mesto za miran porodični odmor.
Suzana Stanarević
Stil magazin 36 – 03.09.2007.

Нема коментара:

Постави коментар