10 јул 2009

JUŽNOAFRIČKA REPUBLIKA

DIVLJA, SLOBODNA I MISTIČNA

Od moderne aerodromske zgrade do nacionalnog parka "Kruger" smenjuju se raskoš i beda, ali je utisak koji ova netaknuta priroda ostavlja veličanstvrn i nezaboravan

Po izgledu aerodroma u Johanesburgu, najvećem gradu Južnoafričke Republike, ne bismo mogli da se složimo da je zemlja "u rasulu", kako vole da je nazivaju zli jezici kolonijalista. Aerodrom izgleda više nego pristojno, a u poređenju sa beogradskim, deset puta je veći i čistiji. Ulazak u zemlju je pojednostavljen i digitalizovan – specijalna kartica sa barkodom, koj je praktično i viza i dobija se na aerodromu, sadrži sve neophodne podatke potrebne imigracionom službeniku na šalteru.

Mapa lokacije Nacionalnog parka Kruger

Kratkim dvosatnim letom od Johanesburga, stižemo u Džordž, gradić smešten u centralnom delu nacionalnog parka "Garden rout", poznatog između ostalog i po najboljim golf terenima i, naravno, svetskim golf turnirima. Sledeće odredište je Sasvelda – univerzitetski kampus u čijem je središtu jedan od najcenjenijih šumarskih fakulteta na afričkom kontinentu. Po ugledu na američke koledže, ovaj fakultet u svom sklopu ima bazen, golf i terene za kriket i ragbi, sale za košarku, bezbroj savršeno opremljenih laboratorija. Šlag na torti za studente je klasičan kantri pab u kojem se toče sve svetske vrste piva i pravi lokalna verzija roštilja.

Park ili zatvor

Johanesburg

Posle upoznavanja sa kolegama iz celog sveta koji su došli na kongres šumarskih fakulteta, krećemo na putešestvije obalom dugom 2.800 kilometara. Po izlasku iz blagostanja "Garden routa" i "Sasvelda" doživljavamo prvi šok – kartonsko naselje mnogo puta veće od beogradskog divljeg bloka ispod "Gazele". Duž puta se smenjuju krajolici puni safari prizora. Slonovi, lavovi, zebre, divlje svinje, nosorozi, žirafe, razne vrste majmuna… uživaju u najbujnijoj vegetaciji na afričkom kontinentu.

Nacionalni park Kruger

Na konačno odredište – veličanstveni nacionalni park "Kruger", stižemo posle mukotrpnog i napornog putovanja i par hiljada snimaka foto-aparatom i kamerom. Ulazak u park je malo neprijatan i čudan jer je sve ograđeno i puno bodljikave žice sa strujom, tako da se u prvom momentu čini da ulazite u zatvor, a ne u nacionalni park. Ipak olakšanje – 18 sati provedenih u autobusu ostaje iza nas i konačno prelazimo u safari vozila. U koloni, idemo do bungalova u kojima ćemo prenoćiti.

Noćni safari

Međutim, naši dragi prijatelji iz divljine su se potrudili da zaustave našu kolonu – čopor divljih svinja zantiželjno je razgledao velika bela terenska vozila. Naravno, usledio je još jedan foto sešn. Svinjama se priključuju žirave i hijene, pa čovek ima utisak kao da nam svojim ljubopitljivim pogledima poručuju da treba prvo da se upoznamo, pa tek onda da im dođemo u goste.

Hijene

Mali odmor uz afričke specijalitete na žaru dobra je priprema za noćni safari pod reflektorima jačine milion sveća. Tada nam se ukazao svet divljine u svom iskonskom izdanju. Uspeli smo da vidimo veveroliko majmunče, milion sova, ponovo hijene...

Dok smo bili oduševljeni prizorom, sva ova bića bila su zakopana i prestravljena našim prisustvom, da čak nisu mogla ni da se pomere. To je pravi dokaz da su te životinje potpuno nenaviknute na prisustvo moderne civilizacije. Po povratku u kamp uživali smo ponovo u roštilju čije su ostatke namirisale i divlje svinje i hijene, koje su petnaestak minuta posle našeg odlaska na spavanje, uprkos bodljikavoj žici i struji, uspele da počiste mesto gde smo pekli meso.

Kamp u Nacionalnom parku Kruger

Nekoliko dana provedenih u ovakvom nacionalnom parku dovoljno je da svaki Evropljanin pomisli kako je televizija nakazna navika, a urban način života maltretiranje čovekovog organizma. Afrika je predivna razglednica o životu koji bismo želeli da živimo – životu punom slobode i misterija.
Branislav Petrović
BLIC Panorama 73 – 04.05.2008.

Нема коментара:

Постави коментар